
Китайските уроци на Цветелина Калчева – 1ва част

„Днес съм щастлив, че стартира първата по рода си съвместна инициатива в областта на туризма между Министерството на туризма и Министерството на търговията на Китай“. Това казва заместник-министърът на туризма Любен Кънчев при старта на първия Българо-китайски семинар за управление на туризма – 2018 г., цитиран от сайта на министерството, където се съобщава още, че 25 души – представители на общини, висши училища, бизнеса и Министерството на туризма са заминали за семинар – обучение в Китай. „Посещението се реализира с подкрепата на Министерство на търговията на Китай по покана и изцяло финансирано от китайска страна“, се отбелязва още в информацията.
В семинара участва и главният експерт „Търговия и туризъм“ в Община Троян Цветелина Калчева, която поканихме да разкаже на нашите читатели(Троянски глас) повече за обучението и срещата си с културата на Китай.

– Г-жо Калчева, вярно е, че туризмът е един от ресорите, за които отговаряте, но в България има още 264 общини и респективно толкова Ваши колеги, които биха могли да участват в семинара. За Китай обаче пътувате 25 специалисти, при това от различни институции, а не само от местни администрации. Как се случиха нещата при Вас – просто късмет или…?
– През май при мен пристигна преписка, резолирана от прекия ми ръководител Борис Бояджиев, че Министерството на туризма подбира хора по определени критерии за участие в семинар в рамките на Българо-китайска програма за обучение на кадри, като Министерството на търговията на Китай покрива всички разходи, свързани със семинара.

Първоначално погледнах несериозно на този мейл, но забелязах, че отговарям на условията – възрастово попадам в ограничението; по отношение на езиковите компетенции – нямам проблем с английския; имам професионален опит в сферата на туризма, като освен в Общината, съм работила известно време и в хотелиерството. Много важно условие беше здравословното състояние, където също всичко е наред. Още на този първи етап подборът беше много строг, като се изискваше да изброим дори държавите, посетени от нас през последната година.



Реших да участвам и получих подкрепа и от г-н Бояджиев, и от кмета – г-жа Михайлова, но някак си не вярвах, че ще се случи. Китай! Това е толкова далече, а пътуването – толкова непланирано… Но си подадох документите и след една седмица получих заветното обаждане: „Одобрена сте за втория етап. Заповядайте на интервю“. То се състоя в посолството на Китай в София. Проведе се на английски език със служители, които се интересуваха от нашите интереси, от естеството на работата ни, от туристическия потенциал в нашия регион, от мотивите ни за пътуването и обучението и с какво то ще бъде полезно в практиката ни … Въобще това беше една доста интересна дискусия, която целеше не само да установи нивото на владеене на английския език, но и да определи интересите, културата ни. Бях одобрена и след две седмици отпътувах…
И сега директно на въпроса Ви – не, не мисля, че бях просто късметлийка.
– Какво представляваше семинарът, на какво Ви обучаваха домакините?
– Програмата на престоя ни, изготвена предварително от организаторите в Министерството на търговията на Китай, включваше лекции с туристическа насоченост и посещения на популярни туристически забележителности в различни градове. Започнахме да изпълняваме тази програма само няколко часа след настаняването ни в хотела, което беше около полунощ след пътуване, продължило (с престоите) около 36 – 40 часа. Така лекциите, които започнаха в 9 сутринта, ни се отразиха добре, защото нямахме никакво време, нито пък възможност да се вайкаме колко сме изморени или как са ни се отразили часовата разлика и ужасната турбуленция.
Лекторите ни бяха университетски преподаватели и мениджъри във водещи компании; а темите – свързани с икономическия профил на Китай, 3S технологията и приложението ѝ в туристическия мениджмънт, развитие и администриране на туризма в провинция Хайнан, стратегия на маркетинга в хотелиерството и др.
– Споменахте, че предварителната програма е включвала и посещения на забележителности. Осъществихте ли ги?
– О, да! И те бяха най-вълнуващият елемент на нашето обучение. Смисълът им бе да видим и на практика как китайската държава управлява туристическите забележителности.
Започнахме, естествено, с обиколка на града домакин Хайкоу на остров Хайнан – популярен като китайските Хаваи. Разгледахме едноименния музей, стария квартал и невероятно красивата туристическа атракция „Вечерно шоу на пеещите фонтани на Хайкоу“.
В Шанхай посетихме зоопарк, който е разделен на две зони. В едната хищниците се разхождат свободно и посетителите ги наблюдават само от автобуси, а другата е обичайната зоологическа градина. Впечатли ме хабитатът на животните – изключително просторен, чист, с богата растителност. Цялата атмосфера създава впечатление, че животните се чувстват много комфортно тук. А зоопаркът се намира в икономическата зона на мегаполиса, известен като „витрината“ на най-бързо развиващата се икономика в света.
Качихме се и на Перлата на Изтока – телевизионната кула в Шанхай, която се издига на 468 м височина, и е петата по височина сграда в света. Оттук вечерта наблюдавахме как небостъргачите грейват в различни светлини. Магнетична гледка! Също като панорамата, разкриваща се през стъкления под на второто ниво на кулата. Престрашиш ли се веднъж да стъпиш върху него и да погледнеш надолу, те обхваща еуфория – страхотно е да наблюдаваш тези сгради от птичи поглед!

Тук посетихме още: даоисткия храм „Чънхуан“ – прочута историческа забележителност на Шанхай, където се намира един от най-оживените пазари за произведения на традиционните изкуства и занаяти; “Вайтан“ – световно известна крайбрежна пешеходна улица срещу популярните небостъргачи на Пудонг, Шанхай (сред които Световният финансов център на Шанхай , или както се нарича „отварачката“; Кулата на Джин Мао, наричана още кулата на Златния просперитет; Шанхайската кула; телевизионната кула); музей „Шанхай“ – най-представителната витрина на китайското изкуство и старинни предмети в света. Колекцията му съдържа над 120 000 културни реликви (от живописни платна, скулптури и калиграфия до мебели, резба върху нефрит и слонова кост, керамика и изкуства на малцинствата), които проследяват 5 хилядолетия история – от неолита през епохите на династиите Мин (1368 – 1644) и Цин (1644 – 1911) до наши дни.

Град Суджоу е друга популярна туристическа дестинация. Наричат го „Венеция на Китай“ заради множеството красиви канали, но е известен и с каменните си мостове, пагоди и екзотични градини.
Не бих пропуснала да спомена и два забележителни обекта, намиращи в град Саня – Музея на перлите и Парка на етническата култура на Ли и Мяо, където наш колега от групата участва във възстановка на сватбен ритуал с момиче от народа мяо. Небето, плажът и морето в този град са също впечатляващи. В небето не можеш да забележиш нито едно облаче, пясъкът е светъл и фин, а водата – топла и лазурна. Саня е изключително зелен град, с най-чистия въздух в страната и с 300 дни/годишно слънцегреене.
(следва)
Троянски глас
снимки-Цветелина Калчева