РЕТРО КЛАСНА СТАЯ ОТВОРИ ВРАТИ В ТРОЯНСКО УЧИЛИЩЕ

Днес, минавайки случайно  покрай  най-старото училище в Троян,   ОУ“Иван Хаджийски“  забавих крачка. Нещо ме накара да вляза.  Може би причината да се видя с колегата Ралица Бенчева, която е вече директор на това училище.  Видях работници, които активно работеха  в двора, и във фоайето.

СМЕТАЛОТО

Изкачих се  на втория етаж и ме лъхна аромата на Музей. Нали знаете как ухае?  И като всяка любопитна жена започнах да се оглеждам. Видях една отворена стая и сякаш героите на Вазов  от Радини вълнения (част от романа „Под игото“) бяха там. Бойчо Огнянов със своя откровен поглед, притеснената Рада,  сърдитият Стефчов, ученичките…И зазвуча химнът  „Върви , народе възродени“ на Панайот Пипков

Старо сметало, телескоп, старите чинове и  пред мен се яви даскал Вълчо от метоха с показалката и започна да разказва, че

„В Троян до Освобождението 1877 г. са строени три

училища: в женския метох, в черковния двор и на мястото, дето е сегашната прогимназия.“ (автор Десислава Вутова – „Метохът в Троян“)

Именно така изглежда новата РЕТРО класна стая в троянското  ОУ“Иван Хаджийски“,  в която ученици ще имат свои занятия тази учебна година.

До осъществяването й се стига след  упорития труд от страна на ръководството на жълтото училище. По време Обществения форум през месец май в Информационно-културния център в града Ралица Бенчева  представи замисъла на идеята за тази стая.

 

Главната цел, която е поставена пред ръководството на  този храм на науката  е   популяризирането историята на образователното дело в Троян, във връзка със 150-годишнината от обявяването му за град.

 

Запитах  Ралица  Бенчева как  възниква идеята за връщане към миналото?

Идеята бе да направим ретро класна стая, която да е функционална. В нея да се провеждат реални учебни часове по История, Човек и общество и други  учебни предмети. И учениците, и учителите да работят в автентична атмосфера, близка до тази от миналия век, каза Бенчева

КАК  ОСЪЩЕСТВИХТЕ РЕАЛИЗИРАНЕТО НА ИДЕЯТА?

На Обществения форум, който се проведе за 18-ти път   в Троян решихме да се явим с проект за такава стая, който бе одобрен. Направихме  ремонт на един от съществуващите учебни кабинети в училище за да го превърнем в ретро стая. Обзаведохме я  с  мебели  от преди новия век– чинове, учебна дъска, учителско бюро, катедра и телескоп. Географската карта е от 1960 год. Поразпитахме тук-там и намерихме стара мастилница, апарат за прожектиране на снимки, стари книги, показалка. Нашата гордост са също старинното сметало и телескопа, който е сложен под портрета на патрона на училището Иван Хаджийски

За да допълним възрожденската атмосферата ще  има   музейни кътове, стенописи, ретро декорации и артефакти.  И не на последно място е да накараме ученици , гости на Троян да усетят  и видят  картината за развитието на образователното дело в Троян от 150 години насам, продължи да разказва амбициозната директорка

Също така имаме намерение в тази стая да се провеждат открити уроци, семинари, исторически презентации и културни събития. С реализацията на  ретро класна стая желаем да провокираме духовните и творческите възможности на децата. Ще възпитаваме и формираме историческа и национална гордост, завърши разказа бившата учителка от СУ“Васил Левски“ Троян

 

След това аз  си взех довиждане с Ралица и отново се върнах в настоящето, в навечерието на 150-годишнината на Троян, макар и да не исках. И искам сега да уча  там, в онази стая….

 

 

Back to top button