ТРОЯНЦИ ПОМНЯТ ГЕРОИТЕ СИ! – ВИДЕО И СНИМКИ ОТ СЪБИТИЕТО

 ГРАНДИОЗНА ВЪЗСТАНОВКА НА ЕПИЧНИТЕ БОЕВЕ ПО ВРЕМЕ НА ДОЙРАНСКАТА ЕПОПЕЯ ПРЕДИ 100 ГОДИНИ В ТРОЯН!

100-годишнината от славните сражения по време на Дойранската епопея бе чествана на 15 септември в Троян.

Общината и Национално дружество „Традиция“ вложиха много сили и средства, за да станем свидетели на мащабната възстановка на събитията от 16, 17, 18 и 19 септември 1918 г. В местността „Турлата“ в града дойдоха хиляди троянци и гости, за да видят досега неправената в България такава военно-историческа реконструкция. Участваха около 300 човека. Всички детайли и подробности, свързани със събитията по време на битката, в която противниците губят сражението и загиват над 11 000 човека от тяхната армия, бяха изпипани перфектно. Гледайки възстановката, човек за миг забравя, че живее един век по – късно – толкова точно и истинско бе всичко.

Организаторите се погрижиха зрителите да гледат боевете на голям екран, за да виждат всичко и в близък план – това още повече допринесе за силното въздействие.

В схематичен вид бяха изградени Предната Дойранска позиция, Първата и Втората линии на Главната позиция, както и двата командващи върха Дуб и Кала тепе. Членовете на НД „Традиция“ пресъздадоха събитията основно в районите на 58-ми и 33-ти полк, както и на част от намиращия се между тях 17-и полк.

Дамски хор при НЧ“Наука -1870″ Троян

Честването продължи с откриване на изложбата „Светът за българския воин“, с концерт на дамски камерен хор при НЧ „Наука – 1870“ и със спектакъла „Осмото чудо“ на ансамбъл „Българе“.

НФА“Българе“

За пореден път първият частен фолклорен ансамбъл „Българе“ накара своите зрители да се почувстват специални. Целият състав, заедно със своя ръководител (и собственик) Христо Димитров, танцуваха вдъхновено за троянци и гости, а публиката не спираше да ги аплодира. Да, „Осмото чудо“, наречено български фолклор, успя да разтупти сърцата на много българи. А троянката Росица Миладинова, която живее в Калифорния, но бе в Троян в отпуска, след този спектакъл взе решение да остане в родния си град.

Чухме и думите, че България е Е ОСМОТО  ЧУДО, изречени от устата на журналиста на „Таймс“ Джеймс Баучер през 1930 година, по време на срещата му с унгарския композитор Белла Барток, няколко дена преди да почине.

Концерта дариха на троянци проф. Иван Гавраилов и инж. Марин Радевски, собственик на фирма „Калинел“. Пореден дар от професора за Община Троян бе и иконата на хан Тервел. Почетна грамота „За съпричасност, подкрепа  и благодороден дух“ и плакет от СУ „Св. Климент Охридски“ бе връчена на професор Гавраилов от Рая Шейретова, ученичка в 12 клас.

 

 

Рая Шейретова връчва плакет и почетна грамота за проф.Иван Гаврилов

Този ден не може да се забрави, а и няма как! Това бе денят, когато всички бяха единни и преклонили глава пред героизма на троянци и ген. Вазов – световно признат военноначалник и офицер, изцяло отдаден на България, обичан от подчинените си заради непрекъснатия личен пример, който дава!

„Не бих могла да искам повече… Навярно за хората, които не са част от събитията, това звучи неискрено и превзето. Не мога с думи да изкажа благодарността си към другите – към тези, които със средства, материали, ангажираност и обич направиха Нашия ден!“ – това написа във фейсбук Донка Михайлова, кмет на Троян.

Военни отдадоха почит към троянци

Да, Нашият ден, на троянци! Защото отново показахме, че когато всички гледаме в една посока и сме единни, правим чудеса. Вече освен с керамиката (наистина сме „керамичната столица“ на България), със спортните постижения, с „троянската сливова“ името на нашия Троянски край ще се свърже и тази грандиозна военно-историческа реконструкция на събитията по време на Дойранската епопея.

Инж.Петко Пенков на концерта на НФА“Българе“
Росица Миладинова, българката  от Калифорния реши -Връщам се в Троян да живея

Защото троянци помнят героите си!

https://www.facebook.com/novinottroyan/videos/2160360144180678/?t=15

 




 

Back to top button