Трети март – новото начало на България

S

Троянци сведоха глави и коленичиха пред изстраданата българска свобода, извоювана преди 141 години след петвековни страдания, копнежи и надежди. С венци и цветя, положени пред паметниците на Захарий Стоянов, генерал Павел Карцов и Димитър Икономов – Димитриката, институции и граждани отдадоха почит пред паметта на жертвите, пролели кръвта си, за да се върне България на картата на света и да се развее знамето й отново свободно и гордо.

 

В Троян в деня на Националния празник то бе тържествено издигнато от кмета Донка Михайлова и военнослужещи. В приветствието си към жителите и гостите, събрали се на централния площад „Възраждане“, градоначалникът подчерта значението на 3-ти март като пресечна точка на миналото, настоящето и бъдещето на България и на Троян: „Трети март е новото начало на един изстрадал народ, който пет века копнее за свободата си и който тръгва по един дълъг и противоречив път“.

Сред официалните лица на троянския празник бяха още: народният представител Джейхан Ибрямов, председателят на Общински съвет – Троян Петко Пенков, зам.-областният управител на Ловеч – Илиян Тодоров, почетни граждани на Троян, ръководители на държавни институции и представители на политически партии, представени в местния парламент.

Поздравителни адреси до жителите на община Троян бяха получени от генералните консулства на Руската федерация в Русе и Варна, а музикален поздрав към троянци за Националния празник отправи Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ – Плевен, включил се в програмата и с концерт-спектакъл.

На 3 март Музеят на занаятите обяви Ден на отворените врати, така че всички посетители можеха безплатно да разгледат постоянните му експозиции, както и откритата на 1 март по повод Националния празник изложба „Памет за Петко войвода“. Акцент в колекцията е експонираното лично оръжие на войводата – пушка „Уинчестър“ (фабрично американско производство, образец 1866 г., кал. 11 мм).

 

 

 

 

 

 

В началото на 1879 г. Петко Киряков (капитан Петко войвода) разпуска родопската си дружина и предава оръжието си на най-доверения си съратник – свещеник Атанас Келпетков – известен родопски патриот и секретар на дружината. Тази пушка се открива през 1923 г. при разрушаване на старата къща на свещеника в Устово и така се сбъдват предсмъртните думи на Атанас Келпетков: „Пазете пушката на капитан Петко войвода! Тя е веществената памет на човек,

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

превърнал живота си в подвиг в името на Отечеството“.

Back to top button