ДВАМА СЕ КАРАТ, ОБЩИНАТА – ВИНОВНА

Всички знаем поговорката „Двама се карат, трети – печели“.  Да, ама в Троян не е така. Поговорката е малко променена – „Двама се карат – Общината виновна“.

Защо? Защото хотелиери във Вилна зона с. Чифлик водят война. Хвърлят се хиляди средства. Чрез медиите, чрез нарочно журналистическо разследване и др. . Чрез постове в  социалната мрежа.

Но  нали знаете  и тази приказка „Казвам ти дъще, сещай се снахо“. Та и в Троян е така.
Битката се води от така нареченото“Сдружение курортен комплекс Чифлик“ и фирма“ДАД“, която е направило добро преди години на хотелите“Фея“ и „Алафаресорт“(които са заобиколили Закона да имат своя преносна мрежа) да си извадят разрешителните за експлоатация на обектите.

Хотели „Алфаризорт“ и „Фея“ във вилна зона „Чифлик-басейна“ са разрешени и през 2001 г. и 2008 г. са въведени в експлоатация. За тези и още няколко обекта, е одобряван Подробен устройствен план, одобрявани са проекти, издавано е строително разрешение и накрая са въведени в експлоатация. Още при одобряването на подробните устройствени планове (ПУП), неделима част са схемите на мрежите на техническата инфраструктура за ВиК и електроснабдяване.

Тъй като във вилна зона „Чифлик“ няма мрежа на ВиК „Стенето“, гр.Троян, което е удостоверено с печат на чертежите на ПУП, собствениците са били длъжни да предвидят друг законов начин за водоснабдяване и заустване на отпадните води, или да спрат намеренията си да строят хотели. Тогава те са избрали да се водоснабдят със студена вода от съществуващи водоземни съоръжения от р. Козещица и водопреносна мрежа, която е стигала до хотел „Балкан“ и сключват Договор за наем на водоснабдителната система с „ДАД“ ООД(те имат разрешително за ползване на каптажа до 2022г). Този договор е едно от основанията Басейнова дирекция Плевен да издаде на хотелите Разрешително за водовземане от реката.  Въвеждането на хотелите в експлоатация е станало след прилагането и на това разрешително, каза инж.Бистра Чолакова , зам.кмет в Община Троян

Битката започва преди 2 години.

Донка Михайлова – кмет на Община Троян каза на днешната пресконференция :“ През 2017 г.  хотелите „Алфаризорт“ и „Фея“ се отказват да подновят договорите си с „ДАД“ ООД и предявяват претенции към Община Троян да бъдат водоснабдени. „Алфаризорт“, „Фея“ и „ДАД“ ООД влизат в остър спор за собствеността на водоизточника и мрежата.“

И следват сигнали до Прокуратурата, ДАНС, Басейнова дирекция, МРРБ, МОСВ, Областен управител, Община и всички други институции. Упражнява се институционален и обществен натиск върху Община Троян да обяви водоизточника за своя собственост.

Но  всички посочени институции изразяват становище, че без съдебно решение Общината няма законово основание да направи това., продължава Михайлова. Общо е становището на институциите, изразено на среща при Областния управител, че действия могат да бъдат предприети след приключване на проверките. Воденото по сигнали на „Алфаризорт“ и „Фея“ досъдебно производство от Районна прокуратура Ловеч е прекратено. В момента преписката е в Национална следствена служба.

Веднага идва и въпросът

Защо въпреки желанието на Община Троян да съдейства за разрешаване на трупаните с десетилетия проблеми все още няма внесен окомплектован инвестиционен проект за новите намерения на хотелиерите?

По-горе писахме, че собствениците на двата хотела са приели да инвестират и въвели в експлоатация хотелите си с ВиК мрежа по един ред. Но сега предявяват претенции към Община Троян да им изгради външната водопроводна мрежа с публични средства по друг ред и разпоредби, приети в Закон за водите след 2009 г.

Въпреки обидите и всякакви подобни от страна на хотелиерите по предложение на Донка Михайлова е одобрен подробен устройствен план – Схеми на техническата инфраструктура за Водоснабдяване с питейна и термална води, Електрозахранване, Канализация и пречистване на отпадни води на имоти, за имоти и обекти във вилна зона „Чифлик-басейна“. Още тогава беше осигурена възможност собствениците да внесат инвестиционен проект, съобразен с нормативните изисквания за изграждане на общ колектор и да го реализират. Но…какво се случва. Няма внесен окомплектован инвестиционен проект за новите намерения на хотелиерите в Общината, продължава кметицата.

Сигурно бизнесмените очакват и това да им бъде поднесено на тепсия. Ние не можем да кажем. Но е факт бездействието от страна на хотелиерите, които държат Общинска администрация непременно да изгради Общинска Ви К мрежа. Източникът на вода да е  от дънно водохващане „Къси дял“, за което има разрешително от Басейнова дирекция  №11110039/09.07.2009г.. То се намира от дясната страна на р. Б.Осъм и е било съществуващо по време на ТКЗС, използвано е в бившия стопански двор. Това разрешително от 2009 г. е получено във връзка с частна инициатива за построяване на пет хотела и една къща за гости на територията на бившия стопански двор, която не е осъществена.

Да, това е алтернативен вариант. Но, техническото решение, за водоподаване извън бившия стопански двор, ще бъде сложно, тъй като водата ще бъде доведена до границата на селото и вилната зона. Така няма да се използва по-лесния гравитачен път на водата, а следва с помпени станции да бъде изкачвана за по-високото ниво на вилната зона,  съобщават от администрацията

Втората причина е, че тогава студената  водата ще стане лукс както за всички 6 обекта – 4 хотела и две къщи за гости във Вилната зона, така и за троянци. Цената й ще скочи. Защото никой не може да промени пътя на водата.

Може би сте забелязали, че не пиша Курортен комплекс, а Вилна зона. Да, защото да се промени статута в по-висок ранг – Курорт  по новия закон  има много  нови изисквания, и данъците ще са по-високи.

Курорт (от термина на немски: Kurort – място за лекуване, оздравяване) е селище, разполагащо с природни условия и инфраструктура за оздравителни процедури и почивка.

„Национален курорт“ е селищно образувание с национално значение, определено за такова с решение на Министерския съвет, което задоволява възникнали курортни нужди с национално значение, и може да е разположен на територията на една или повече общини

„Вилно селище“ е самостоятелна териториално обособена група от нискоетажни масивни вили с изградена обща инженерна и туристическа инфраструктура, в която се предлагат основни и разнообразни допълнителни туристически услуги. Обособява се от най-малко 5 вили и има поне едно заведение за хранене и развлечения.

От казаното до тук излиза, че два хотела са изградили своя ВиК мрежа от частна фирма. Но сега вече не желаят и да плащат на фирмата, която им е направила добро преди години.

И в този филм се опитват да вкарат Община Троян (по-точно стрелите се насочват към Донка Михайлова, която за 7 години е доказала своя професионализъм и умение да ръководи). Но не като посредник, а изкупителна жертва от  тази война.

Но всички институции очакват съдебното решение за собственост за да предприемат някакви действия

Какво ще е продължението не знаем. Но продължаваме да следим развоя на тази битка  за която писахме и миналата година

https://troyanexpress.com/2018/03/%d0%b4%d0%b2%d0%b0%d0%bc%d0%b0-%d1%81%d0%b5-%d0%ba%d0%b0%d1%80%d0%b0%d1%82-%d0%be%d0%b1%d1%89%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b3%d1%83%d0%b1%d0%b8-%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be/

 

 

 

Back to top button