Троян има какво да покаже на гостите на нашия град

Музеят на народните художествени занаяти и приложни изкуства в град Троян е създаден през 1968 година. В неговата експозиция на занаятите се връщаме назад във времето, за да се срещнем с минало и идентичноста ни. В първата зала можем да видим архитектурно-етнографски макет на града ни с типичната търговска улица в периода преди Освобождението.

В залите 2, 3 и 4 е показано историческото развитие на керамиката от праисторическо време до годините след 1878. Можем да видим художествена обработка на дърво, а също имаме примери за дърворезбарство и иконопис, свързани с името на Пенчо Хаджинайденов. В следващата зала е показана обработката на метали в района на Троян.

Става дума за злато, и мед основно, също там и има златарско ателие, което е създадено от братя Тотеви. Освен това в другите зали на музея можем да се запознаем с различните занаяти, практикувани в нашия край, като тъкачество, грънчарство и други. Акцентираме на местното облекло. В музея има и временна изложба на автори от други региони на страната. А в централната част на града ни също така се намира експозицията „Възраждане“, към която принадлежи бившия турски конак от 1868 година и кауша или затворническата килия, намираща се там. „Серековата къща“ пък е място където се представят художествени произведения на местни и гостуващи автори. Има 5 изложбени зали. Там често се организират творчески срещи.

Къщата „Иван Хаджийски“ също е част от експозицията и е свързана с живота на известния социолог и публицист, като в нея могат да се видят много вещи свързани с него. За любителите на археологията можем да добавим също крепостта „Состра“, която се намира на 12 км. северно от Троян и на 26 км. южно от Ловеч.“ – заяви за Радио Стара Загора директорът на Музея на занаятите в град Троян Елеонора Авджиева.

Цялото интервю може да чуете ТУК

Back to top button