Военноисторическата възстановка „Страцин 1944“ ще се проведе във Велико Търново

На 22 октомври 2023 г., на военен полигон Баляковец, община Велико Търново, ще се проведе военноисторическа възстановка на битката за Страцинската укрепена позиция, състояла се на 22-25 октомври 1944 г. Възстановката се организира от Клуб за военноисторически реконструкции (КВИР) „Братя по оръжие“, съвместно със Национален военен университет (НВУ) „В. Левски“ – Велико Търново и с финансовата подкрепа на Министерство на отбраната (МО). Това научаваме от д-р Дочо Николов.

Във възстановката ще вземат участие около 80 участника с точни копия на униформи на двете воюващи армии и оригинални снаряжение. Участие ще вземат и курсанти от НВУ „Васил Левски“, както и курсанти от Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Никола Й. Вапцаров“. Мероприятието е с международно присъствие – 10 реконструктори от клуб „Deutschefreikorps”, Република Румъния.

Ще се транспортира и участва голям брой автентична колекционерска бойна техника от периода: камион Мерцедес-Бенц 1942 г.; разузнавателен автомобил Фолксваген – Кюбелваген 1942 г.; „Феномен-Гранит“ 1936 г. и 3 броя немски мотоциклети с кош от моделите „Цюндап“ КС 650 и БМВ 75. Оригинално противотанково немско оръдие ПАК 40, действаща реплика на полево оръдие ПАК 36,както и реплика на минохвъргачка Granatwerfer 34 и др.

На възстановката са поканени ветерани от войните, ученици от Велико Търново и региона, с цел повишаване на военно-патриотичното възпитание сред младежта и правдиво показване на героизма и бойните успехи българския воин и българската Армия.

Битката за Страцинската укрепена позиция е част от Страцино- Кумановската операция на 1-ва Българска армия (БА). Проведена е от 8 октомври до 14 ноември 1944 г., успоредно с Нишката и Брегалнишко- струмишката настъпателни операции на 2-ра и 4-та армии. Операцията се провежда с цел пресичане пътя за отстъпление на Група немски армии
„Егея“ от Гърция към Централна Европа, както и овладяване на Скопие. Българските войски започват настъпление по всички фронтове на 8 октомври и още същия ден влизат в Крива паланка. Последователно се водят боеве за хребета Стражин (18 октомври) и се заемат позиции за атака към ридовете и хълмовете около село Страцин, чиято естествена непристъпност е допълнена от ешелонирана немска отбрана с няколко реда окопи, бетонни укрепени точки и бункери, защитени от минни заграждения и прегради от бодлива тел. Страцинската позиция е част от ешелонираната в дълбочина немска отбрана в направление Бояново и Куманово-Скопие.

На 22 октомври 1944 г. започва щурмът на самите позиции и завършва с превземането им на 25 октомври.

След като осъзнават, че фронтален щурм срещу добре укрепения противник е невъзможен, българското командване заповядва атака в две направления, насочени срещу немските флангове, което се оказва правилно решение и немците постепенно губят позиция след позиция, което води до пробив и срив на отбраната им. В щурма особено се отличава 9-ти пехотен Пловдивски полк и парашутната дружина, която е хвърлена в директен срещен бой. В тези жестоки тридневни боеве 1-ва армия отвоюва Страцинската позиция с цената на много жертви и успява да де

 

Автор:
д-р Дочо Николов
Back to top button