Защо Троян и Донка Михайлова са пример за Ваня Григорова?

Защо Троян е в сърцето ни?

В интервю с кандидат – кмета за столицата в София  – Ваня Григорва се разказва за идеята за връщане на комуналните дейности в общински ръце. Тази идея е разбуни много духове, но и  спечел подкрепата на някои кметове, сред които и Донка Михайлова, кметицата на Троян.Защо Троян е пример за Ваня Григорова?

Донка Михайлова е сред най-успешните кметове у нас и управлява общината три мандата. Тя е убедена, че общините трябва да извършват сами комуналните дейности, тъй като това е в интерес на гражданите. Тя също така смята, че това е напълно възможно и че общините могат да бъдат добри стопани.

Ето какво  написа Михайлова тя в профила си във Фейсбук:

Не се познавам с Ваня Григорова. Радвам се, обаче, че тя се присъединява към множеството кандидати за кметове, излъчени от различни партии – и леви, и десни, които в тази кампания защитават тезата, че комуналните дейности в общините следва да се извършват от общински фирми или предприятия. Жалко е, че малцина кметове мислят така и след изборите. Защитавам това мнение от години. Намирам за грубо погазване на обществения интерес общините да разходват средства за скъпа инфраструктура и да отдават дейността, от която може да се печели, на концесия. Затова в Троян си извършваме комуналните дейности сами. Мисля, че сме единствени в страната. Затова и водя неравна битка с държавата за запазване на ВиК-то ни като общинско, за общинско дружество за сепариране и компостиране, затова си взехме уличното осветление и не си даваме озеленяването… А фирмите ни показват, че Общината може да е добър стопанин и да са на печалба. Малцина чуха и разбраха какво казва Ваня Григорова, давайки пример с Троян и сравнявайки го с Париж и Виена, където комуналните дейности се извършват, както в Троян, от публични предприятия. А моята битка за защита на интересите на местното самоуправление (разбирайте на гражданите) на теория и в практиката продължава…“.

„Давам за пример Троян и г-жа Михайлова отдавна, тя едва сега е чула от гостуването ми при г-жа Цветанка Ризова в „Лице в лице“, тъй като то породи дебати дали пък (о, ужас! ) връщането на комуналните услуги в общински ръце не е социализъм„, споделя Григорова

Кандидатката за кмет на София Ваня Григорова също подкрепя тази идея. Тя смята, че връщането на комуналните услуги в общински ръце е въпрос на демокрация и че гражданите трябва да имат контрол над начина, по който се управлява техният град.

В текста се критикува разпространеното мнение, че комуналните дейности могат да се извършват само от частни компании. Тази идея е подменена с понятията и разбирането за общество и е довела до това, че част от гражданите настръхват, когато някой предложи да се управляват сами.

Авторката  завършва с предположение, че скоро някой от лицата на десните формации ще предложи да делегираме управлението на Столична община, а защо не и на България, на някоя мултинационална корпорация. Това би било крайно отражение на подменените понятия и разбирания за обществото.

Ето някои аргументи в подкрепа на идеята за връщане на комуналните дейности в общински ръце:

– Контрол на гражданите: Когато комуналните дейности се извършват от частни компании, гражданите имат ограничен контрол върху начина, по който се управляват тези дейности. Когато те се извършват от общини, гражданите могат да участват в процеса на вземане на решения и да имат по-голямо влияние върху качеството на услугите.

Ефективност:

Общините могат да бъдат по-ефективни в предоставянето на комунални услуги от частните компании. Това се дължи на факта, че общините имат по-голям интерес да предоставят качествени услуги на гражданите, тъй като те са избраните от тях представители.

Справедливост:

Общините могат да предоставят комунални услуги на по-достъпни цени от частните компании. Това се дължи на факта, че общините не са насочени към печалба и могат да предоставят услуги с по-ниски разходи.

Разбира се, има и аргументи в подкрепа на идеята за предоставяне на комунални услуги от частни компании. Например, частните компании могат да бъдат по-иновативни в предоставянето на услуги и да предлагат по-широк спектър от услуги.

В крайна сметка, дали комуналните дейности трябва да се извършват от общини или от частни компании е въпрос на политически избор.

Back to top button