Протест на служителите на културните институции в Троян
На 1 ноември 2023 г., в Деня на народните будители, културните работници в България излязоха на протест срещу „унизително ниските“ възнаграждения на работещите в музеи, библиотеки, читалища, музикално-сценичните изкуства, театрите, Българското национално радио, Българската национална филмотека.
На протеста в Троян взеха участие служителите на културните институции в града.
От името на служителите на Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства – Троян говори Мариела Шошкова. Към техния протест се присъединиха и колегите им от Читалище „Наука – 1870“ Троян и Библиотеката, към него, както и представители на местната власт в лицето на кмета г-жа Донка Михайлова и г-жа Розалина Русенова – заместник-кмет по култура и образование.
Новоизбраният стар кмет на Община Троян изказа съгласие с исканията, които се поставиха по време на протеста и поясни, че следващата седмица започват преговори между Националното сдружение на общините и Дъежавната власт.
Исканията
Протестиращите заявиха, че минималната работна заплата достигна възнагражденията на специалистите в областта на културата. Те поискаха да бъдат увеличени работните заплати в сектора на не по-малко от 2000 лв. и да бъдат изравнени възнагражденията с работещите в бранш „Образование“.
Културните работници също така поискаха да бъдат увеличени бюджетът за култура на 1% от БВП, да бъдат променени правилата за провеждане на конкурсни сесии за целево финансиране на проекти в областта на културата, да бъде увеличен с 50%,
Единният разходен стандарт за 2024 г. за субсидирана бройка на музеи, художествени галерии, библиотеки и читалища, да бъде въведен Единен разходен стандарт за издръжка на останалите 50 музея, които все още са финансирани като местни дейности, да бъдат определени средства за въвеждане на допълващ стандарт за управляваните открити площи на музеи, библиотеки и галерии, да бъдат изготвени нормативни актове, с които да бъдат осигурявани културните институти с допълнителни средства за обезщетение при пенсиониране и за работно облекло, както е в системата на образованието, в областта на музикално-сценичните изкуства и театрите да бъде осигурена основна работна заплата, да бъде въведен допълващ стандарт за дейност, свързана с дигиталните услуги и дигитализация на книжовната памет, за софтуерните продукти и платформи, както както е във всички европейски културни инстути, при разкриване на нови филиали и центрове към регионалните културни институти, те да бъдат обезпечавани с допълнителни щатни бройки и да бъдат осигурени достойни възнаграждения за работещите
Протестът на културните работници в България е предизвикан от сериозния проблем с липсата на адекватно финансиране на културата в страната. Културните работници са сред най-ниско платените в България и често са принудени да работят на няколко места, за да издържат себе си и семействата си.
Протестът е важен сигнал за необходимостта от промяна в отношението към културата в България. Културата е неразделна част от живота на всеки един човек и е важна за развитието на обществото.