Менар Троян ще запознае троянската публика с културата и традициите на ислямския свят

За втора поредна година  театрална школа Нюанси представя акценти от програмата на Sofia MENAR Film Festival, който се организира в София от 2009 г. от сдружение “Позор” и запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят.

Програмата на Sofia MENAR Film Festival представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка, като включва и специално подбрани тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и с обичаите на етническите групи, които обитават земите им.

В два дни Менар  Троян ще пътува от Мароко през Турция до Иран и Афганистан, за да представи най-интересните заглавия от селекцията на фестивала през последните две години.
Първата вечер ще видим шест късометражни филма от специалната програма „Различните“, чиито герои са аутсайдери, бунтари или просто в конфликт със света наоколо и неслучайно попадат в необичайни ситуации. 1001 нощи и Денят, в който загубих баща си ще покажат артистичната страна на турското кино, отвъд популярноте телевизинни сериали, а гвоздеят в селекциятга е ексцентричният и шарен Всички сме кучета от Иран, който ще покажем в Троян предпремиерно, преди прожекцията му в София в рамките на МЕНАР 2024.

Втората вечер посвещаваме на Между тоя и оня свят, иранската екранна адаптация по известния роман „Хотел между тоя и оня свят” на Ерик-Еманюел Шмит, оказал се един от най-интересните близкоизточни филми за 2023. “Къде съм?” и “Защо съм тук?” са въпросите, които минават през ума на главния герой. Той седи в едно фоайе, търси отговори и обсъжда с други гости, докато от разговорите скоро става ясно, че действието тече някъде между живота и смъртта, всички гости в крайна сметка ще преминат през „филмовата лента“ на живота си.

Отваряме врати в 18.30, за да загреем преди прожекцията с марокански ментов чай, баклава и кадаиф от MEMO Sweet House Пловдив.

Вход: СВОБОДЕН
Очакваме Ви!
Събитието се осъществява с финансовата подкрепа на Община Троян.

Програмата

Първата вечер на фестивала МЕНАР Троян ще бъде посветена на късометражното кино. Шест заглавия от специалната програма „Различните“ ще представят истории за аутсайдери, бунтари или просто хора, които са в конфликт със света наоколо и неслучайно попадат в необичайни ситуации.

1001 нощи (Турция, 2020)

Режисьор: Махсум Таскин

В малко кюрдско селце Сейтан заживява в света на „1001 нощ“. Той се представя за принц и прелъстява млади жени, като ги убеждава, че е силен и способен да ги предпази от опасностите на света.

Айша (Мароко, 2020)

Режисьор: Закария Нури

През деня Айша се грижи за болната си майка, а вечер се преобразява в съвсем различен човек. Тя става певица в бар и излива душата си в песните си.

Денят, в който загубих баща си (Турция, 2022)

Режисьор: Емре Сефер

Сема и Хале се връщат от погребението на баща си и жестоко спорят помежду си. Сема е обвинява Хале, че е била твърде отчуждена от баща им, докато Хале я обвинява, че е живяла самостоятелно и не се е грижила за него. Пътен инцидент ще ги накара да преосмислят отношенията си.

Пилето (Иран, 2022)

Режисьор: Биджан Араби

Млада афганка работи в гранично кафене в Иран. Жената се нуждае от медицинска помощ, но е минала незаконно границата. Собственичката на заведението няма друг избор, освен да изпрати момичето в затвора, където ще й бъде направена операция безплатно.

Обещана (Афганистан-Иран, 2022)

Режисьор: Сиаваш Горджестани

8-годишната Голшехре е принудена да се омъжи за Джафар, за да спази традицията с уредените бракове в семейството й. Тя се опитва да избяга, но е открита и върната обратно в дома си.

Всички сме кучета (Иран, 2023)

Режисьор: Аминреза Алимохамади

История за щастливо семейство в тъжен свят. В свят, в който няма значение дали си човешко същество или вярно куче, дори и да си обграден с красиви цветя. Свят, в който няма място за отхвърлени създания.

Тази селекция включва филми от различни страни и култури, но всички те имат едно общо – те разказват истории за хора, които са различни от останалите. Това са хора, които не се вписват в традиционните норми и ценности, и които често са изправени пред предразсъдъци и дискриминация.

Пълнометражният филм „Между тоя и оня свят“

Втората вечер на фестивала ще бъде посветена на пълнометражния филм „Между тоя и оня свят“. Това е адаптация по известния роман „Хотел между тоя и оня свят“ на Ерик-Еманюел Шмит.

Филмът разказва историята на Адам, млад мъж, който неочаквано се озовава на странно място между живота и смъртта. Той се събужда в фоайе на хотел, където среща други хора, които също са починали.

В това странно място, наречено „Между“, хората имат възможност да преосмислят живота си и да се подготвят за това, което следва. Те трябва да се изправят пред своите страхове и да се справят с последствията от своите действия.

** „Между тоя и оня свят“ е филм за живота, смъртта, любовта, загубата и изкуплението. Това е филм, който ще ви накара да се замислите за собственото си съществуване и за това какво означава да бъдеш човек.**

Back to top button