„СУ „Васил Левски“ представя община Троян в регионален форум за иновативни практики в образованието“

70 учители по чужди езици взеха участие в инициирания от РУО на МОН – Ловеч Регионален форум за споделяне на иновации в образователния процес по чужд език „Чуждите езици – предизвикателство и възможности“, който се проведе на 14 декември в актовата зала на ПЕГ „Екзарх Йосиф I“ – гр. Ловеч.„СУ „Васил Левски“ представя община Троян в регионален форум за иновативни практики в образованието“

Идеята беше на Биляна Тихова, старши експерт по чужд език и майчин език, която предложи на учителите в областта да представят на колегите си своите успешни педагогически практики.

Седемдесет учители се отзоваха на поканата, а своите успешни практики представиха учители от 5 училища от областта.

Успешна адаптация на заложената в учебната програма тема „Чужди и домашни думи в българския език“ представиха учителите от НПГВМ „Проф. д-р Димитър Димов“ – гр. Ловеч. Тяхната презентация „Чуждиците в българския език“, подготвена за ученици в гимназиален етап, даде интересни идеи за работа в различни училища, изградена на базата на оригинални междупредметни връзки.

Голям интерес предизвика темата на Пейо Пеев, учител в ПЕГ „Екзарх Йосиф I“ – гр. Ловеч. За профилираните паралелки в област Ловеч е полезен опитът на Профилираната езикова гимназия в областта от превода от и на английски език – „Превод – английски език в XI и XII клас“. Реалният, практически превод е „висшият пилотаж“, полето, в което учениците наистина могат да демонстрират овладените умения и може би да поставят основите на бъдещата си професионална реализация.

Учителите от ПГМЕТ – Ловеч споделиха опита си в разнообразни проекти, но също и своите собствени търсения на ресурси, предоставени от безбрежния свят на мрежата. 

Националните програми и международните проекти са вълнуващо предизвикателство за българското образование. Както своя опит, така и опита на своите колеги сподели Силвия Апостолова от ПГМЕТ – Ловеч. 

А екипът от учители, проучили възможностите на различни сайтове и образователни платформи, демонстрираха оригинални решения, с които едновременно да привлекат вниманието на учениците и да отправят предизвикателство към пристрастените към новите технологии млади хора.

Единствен представител на община Троян беше д-р Ангелина Иванова от СУ „Васил Левски“ – Троян. Тя представи своя разработка на един интегриран урок, свързващ обучението по роден и чужд език. На базата на сравнението между български, руски, немски и английски език учениците осъзнават особеностите на всеки от изучаваните чужди езици.

В края на семинара г-жа Биляна Тихова благодари на учителите за интереса към поставените проблеми.

Учителите с нетърпение чакат следващата среща, в която да се споделят идеи, всеки да се срещне с колети и съмишленици.

 

Back to top button