Изцяло запазен средновековен реликвариен кръст е сред находките, намерени на „Калето“ в Дебнево

В последните дни на тазгодишните разкопки на крепостта „Калето“ в Дебнево е намерена една от най-интересните находки – двустранно украсен бронзов реликвариен кръст от X – XI в., поясни ръководителят на проучванията доц. д-р Стилиян Иванов (Национален археологически институт с музей при Българската академия на науките).Изцяло запазен средновековен реликвариен кръст е сред находките, намерени на „Калето“ в Дебнево -1

Според първоначалните наблюдения върху едната му страна е изобразено Разпятие Христово, а от другата – Богородица Оранта (в молитвена поза). Тези кръстове са били носени на гърдите и са изпълнявали функцията на амулети. Счита се, че в тях са поставяни части от християнски реликви. Очаква се кръстът от Дебнево да бъде отворен от специалист реставратор в лабораторна среда с цел установяване на евентуални следи от такива.

Друга впечатляваща находка е разкритото вкопано ранносредновековно жилище, което е опожарено. Добре запазена е дървената облицовка на жилището, което се предполага че е на малко повече от 1000 години. Още по интересно е че собствениците на жилището са изоставили целия наличен инвентар, по-който се съди, че те са се занимавали и със земеделие. За това свидетелстват двата железни сърпа, които са намерени един до друг в един от ъглите на помещението. От там са също различни инструменти, желязна тока за колан, три бронзови пръстена и няколко керамични гънета. От това жилище произхождат и 5 златни монети, които, макар че са от по-ранен период и едва ли са били в обръщение, със сигурност са били пазени поради високата и към онова време стойност на метала, добавя доц. Иванов.

Разкопките на хълма в местността Калето при с. Дебнево започват през 1974 г. Тогава, през 70-те и 80-те години на миналия век са проучени големи площи с много археологически структури.
След 32 годишно прекъсване, през 2019 г. екипът на доц. Иванов успява да поднови разкопките благодарение на осигурено финансиране от Община Троян и Министерство на културата. Досега, в резултат на тяхната теренна работа е събрана нова информация, която разкрива сложна хронологическа картина по отношение обитаването на обекта в древността. За първи път са регистрирани останките на голямо тракийско селище. Става ясно че ранновизантийската крепост има три фази на обитаване.

Установено е значимо селище от периода на Първото българско царство, както и некропол от Вторто българско царство и османския период. За последно хълма „Калето“ е заселен отново, но за кратко през късния османския период в XVIII в.
И занапред екипът разчита на подкрепата на местната власт за съвместни дейности по опазване, социализация на обекта и включването му в културните маршрути на територията на община Троян.Изцяло запазен средновековен реликвариен кръст е сред находките, намерени на „Калето“ в Дебнево -2

Back to top button