Архангеловден в Троянско: Празник на вярата и общността

8 ноември, Архангеловден,  се отбелязва ежегодно в храмовете „Свети Архангел Михаил” в двете троянски села  Врабево и Дълбок дол.

Организацията на ритуала за празника в Дълбок дол и Врабево е в ръцете на кметствата, църковните настоятелства, читалището и пенсионерските клубове. Традиционното честване на Светия войн ще започне с празничен водосвет в местния храм и ще продължи с курбан за здраве, предназначен за жителите и гостите на селото.Архангеловден в Троянско: Празник на вярата и общността-Дълбок дол

Църквата в Дълбок дол е построена след Освобождението, през 1882 година, от архитекта Генчо Кънев. Тя е изградена от камък и е покрита с плочи. Куполът е осмостенен, без отстъп, а камбанарията също е осмостенна, с правоъгълен постамент и бароково покритие. Кубето се поддържа от четири колони, донесени от Радювене, Ловешко. Иконостасът, който е без резба, е рисуван от неизвестен самоковец. Дверите, украсени от Наум и Ненчо Илиеви, датират от 1888 година. Фризът от…

Понастоящем, храмът е действащ само на големи религиозни празнициАрхангеловден в Троянско: Празник на вярата и общността-1
Първият обществен строеж в с. Врабево, направен след Освобождението, е този на църквата „Св. Архангел Михаил“. Тя е построена с доброволния труд на местното население под ръководството на прочутия тревненски майстор на мостове и църкви Павел Колев. Ентусиазмът на строителите е толкова голям, че строежът на храма отнема едва осем месеца. Църквата е осветена и тържествено открита от Ловчанският епископ Партений на 8 ноември 1891 г. и е наречена ,,Св.Архангел Михаил“. На тази дата и до ден днешен се празнува съборът на селото.

Храмът е разположен в центъра на селото на площ около 200 кв. м. Постройката продължава традицията на храмовете строени от фугиран камък. Сводът се крепи на 6 каменни колони. Състои се от 3 части – арктика, средна и олтар. Между средната част и олтара се намира иконостасът с три реда икони. Четирите големи икони са дело на Рачо Тихолов от Габрово, а другите са рисувани от иконописци от тревненската школа. Царските двери са резбовани, като на тях са изобразени библейски сюжети – образите на Архангел Михаил и Божията майка. През 1998 г. на външната стена на църквата, над входа, е поставена голяма мозаечна икона на Св. Архангел Михаил. В дясно от църквата се издига днешната масивна камбанария. Тя е двуетажна, изградена с камък и тухли.

Голяма заслуга за обзавеждането на храма има неговият пръв свещеник – отец Христо Калоферски, ученик на даскал Ботю Петков, бащата на Христо Ботев, който е ръкоположен лично от Иларион Макариополски.Архангеловден в Троянско: Празник на вярата и общността

Архангеловден – Събор на свети архангел Михаил

На 8 ноември отбелязваме Архангеловден, християнски празник в чест на архангел Михаил и небесните сили, които той води. Този ден символизира единството на ангелските чинове и е важен за православните християни, които следват Новоюлианския календар.

За тези, които се придържат към Юлианския календар, празникът се чества на 21 ноември, а в католическата традиция – на 29 септември.

8 ноември е и професионален празник за полицаи, месари, колбасари и урбанисти. Не забравяйте, че този ден е свързан и с Архангеловската задушница, която се провежда в съботата преди него.

Според християнската вяра, всеки архангел има своя уникална мисия. Архангел Михаил, например, е пазител на душите и борец против злото. В същото време, Сатана и Луцифер, известни от Библията, са символ на бунта срещу Бога.

Много хора вярват в ангели-пазители, които ни защитават и напътстват в трудни моменти. При кръщението всеки получава свой собствен ангел, който се грижи за него и му помага да следва праведния път.

Back to top button