Отличиха троянци – партньори на биосферен парк „Централен Балкан“

По повод Деня на биосферните паркове – 3 ноември, Дирекцията на Национален парк „Централен Балкан“ проведе три фестивални събития в общинските центрове от преходната зона на Биосферен парк „Централен Балкан“ – в Троян на 19 октомври, в Севлиево на 26 октомври и в Карлово на 2 ноември. Събитията имаха за цел да осигурят подкрепа за местни производители, занаятчии, хора на изкуството и да популяризират инициативата „Партньор на Биосферен парк „Централен Балкан“, стартирала през 2021 г., и идеите на програмата „Човекът и биосферата“.

Отличиха троянци - партньори на биосферен парк „Централен Балкан“ -3
Сертификатът на Ценка Джамбазова

Тези фестивали, включващи администрацията на Националния парк, общини, местни предприемачи – най-общо наречени приятели на биосферен парк „Централен Балкан“, допринасят той да се превърне в модел на работещ биосферен парк, както и в пример за добро взаимодействие между хора и институции, обединили усилията си да опазят тази територия с уникална природа, богато културно историческо наследство и традиции. В рамките на фестивалите бяха връчени сертификати и отличия на лицата, отговарящи на критериите за „партньорство“, придобили правото да ползват логото и бранда на Биосферен парк „Централен Балкан“ за маркетинг на своите изделия, върху опаковки, в работните им обекти, на рекламните им материали и др. От община Троян са отличени 18 занаятчии, земеделски производители и институции:

Отличиха троянци - партньори на биосферен парк „Централен Балкан“ -2
Неда Личева

1. ЕТ ВОЛОДЯ СТАНКОВ – Обработка на дърво
2. „ТРОЯМИКА“ ООД – Производство на керамика
3. МАНУЕЛА НИКОЛОВА – Плетене и художествени занаяти
4. ЕНЧО ГАНКОВСКИ – Художник – керамик
5. ЦЕНКА ДЖАМБАЗОВА – Майстор на народни носии
6. КЕРАМИКА „ФИЧЕВИ“ – Производство на керамика
7. КРАСИМИР БАЛИНСКИ – Земеделски производител
8. МУЗЕЙ НА НАРОДНИТЕ ХУДОЖЕСТВЕНИ ЗАНАЯТИ И ПРИЛОЖНИТЕ ИЗКУСТВА – ТРОЯН
9. ПРИРОДОНАУЧЕН МУЗЕЙ – С. ЧЕРНИ ОСЪМ
10. НЧ „ОТЕЦ ПАИСИЙ – 1927“ – ГУМОЩНИК
11. НЧ „НАУКА – 1870“ – ТРОЯН
12. ЦВЕТОМИР ВЕЛЕШКИ – Художник – керамик
13. НЕДА ЛИЧЕВА – Художник – керамик, стъклопис, керамик, металопластика
14. АНИ ИВАНОВА – Плетива
15. МАРИЯ ЕНЕВА – Художник – керамик
16. ЕМИЛ ПЪТОВ – Пчеларство
17. ИЛИЯН СИМЕОНОВ – Пчеларство
18. СТЕФАН ВЕЛЕВ – ВитражОтличиха троянци - партньори на биосферен парк „Централен Балкан“

В допълнение на активностите, свързани с Международния ден на биосферните паркове, в периода 17-18 октомври експерти от Националния парк участваха в научна конференция „Стопанство, политика, екология в историческата перспектива на ХХ-ХХІ век“ с тема „Биосферните паркове – инструмент за устойчиво развитие на регионите. Перспективи пред развитие на мрежата в България по примера на Биосферен парк „Централен Балкан“. Научната конференция бе организирана от Регионален исторически музей – Габрово.Отличиха троянци - партньори на биосферен парк „Централен Балкан“1

На територията на страната има четири български биосферни парка – „Централен Балкан“, „Червената стена“, „Сребърна“ и „Узунбуджак“, обявени през 2017 г. по Програмата „Човекът и биосферата“ на международната организация.
Биосферните паркове представляват територии, символизиращи хармоничното съжителство между човека и природата. Освен зони за строга природозащита, се обособяват и „буферни“ и „преходни“ зони. В тях се поощрява прилагането на устойчиви стопански практики, основани на екосистемните услуги и предимствата от близостта със защитената територия.
Целта им е да стимулират устойчиво икономическо развитие на съответните региони, основаващо се на чиста и съхранена природа и на производството и предлагането на сертифицирани местни продукти.
Биосферните паркове са обединяваща платформа, която осигурява участието на всички заинтересовани страни при управлението и взимането на решения за съответната територия.

Източник
Троянски глас
Back to top button