Интерактивна инсталация „В малкия голям свят на прилепите“ в Черни Осъм
„В малкия голям свят на прилепите“ – интерактивна инсталация с Антония Хубанчева ще гостува в Природонаучния музей в с. Черни Осъм на 10-ти и 11-ти октомври.
Тази вълнуваща експедиция представлява уникално съчетание между науката и изкуството, което ви отвежда в свят, където обекти и видеа в музея са подредени така, че да съживят прилепите. Посетителите ще бъдат ръководени от вдъхновяващ изследовател, който по увлекателен начин ще предоставя информация за прилепите, за интересните аспекти на природата и какво представляват фалшивите новини.
>> турове с водещ – 5 лева за човек със задължително предварително записване на
тел. 069 622 371 или на имейл reservations@nsmus.com
>> част от инсталацията ще е отворена за посетителите на музея между 09 и 11 октомври 2023
*Туровете са подходящи за деца над 11 години
График на туровете с продължителност 60/70 минути:
10 октомври // 09:00 ч.
10 октомври // 11:00 ч.
10 октомври // 14:00 ч.
11 октомври // 09:00 ч.
11 октомври // 11:00 ч.
В света съществува толкова много видове прилепи, че те съставляват една четвърт от общия брой видове животни. Техният образ е преплетен с изключително интересни суеверия, вярвания и митове. Прилепите често предизвикват страх и биват изобразявани като злодеи в популярната култура. През последните години вниманието към тях е нараснало поради заподозренията, че може да са източник на коронавируса, въпреки наличието на научни доказателства, които отричат такива твърдения.
В съвременния свят прилепите се изправят пред сериозна заплаха. Унищожаването на техните местообитания, незаконният лов, изменението на климата и други фактори могат да доведат до тяхното изчезване, което в крайна сметка, може да има сериозни екологични последици.
Гостуването на инсталацията „В малкия голям свят на прилепите“ в с. Черни Осъм е изключително рядка възможност за публиката в региона да види света по напълно нов начин и това е съвсем буквално. В различните зали на Природонаучния музей ще бъдат разположени различни части от разказа в инсталацията. Публиката ще бъде не просто наблюдател, а директен участник. Множеството обекти, разположени на различни места в музея, ще позволят на всеки участник да види и усети обкръжаващата го среда през сетивата на прилепите. Той ще се опита да ловува като тях, да вижда като тях и да създава ултразвук в честотата на прилепите. Всеки човек от публиката ще има възможността да научи дори какво количество храна би му било нужно дневно, ако беше прилеп. Сред предизвикателствата ще бъде и кратка надпревара по различаването на научната от псевдонаучната или невярна информация.
Повече за проекта и продуцентите: тук
–
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура” програма „Едногодишен грант ‘22“ и „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации“.
В партньорство с Националния природонаучен музей при БАН и Интеркултура Консулт.