Троян бе домакин на фестивалното събитие „Общо бъдеще за хората и природата“

На 7 октомври 2023 г. в Троян се проведе фестивалното събитие „Общо бъдеще за хората и природата“, организирано от  Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и подкрепено от Община Троян.

В топлия есенен ден, множество деца преминаха през работилници за шарене на керамика, моделиране с глина, рисуване на народни престилки, плетене с вълна на една кука и екозанимания. Сред изложителите бяха майстори на калоферска дантела, плъстене с вълна, художествено плетиво, керамика, дърворезба, производители на мед, домашни сиропи и пестил.

За първи път бе представена изложба от 15 фотографии, представящи „лицето“ на Биосферния парк „Централен Балкан“ – занаятчии, земеделци, автентична архитектура, фолклор и традиции, запазена природа. Композицията от снимки ще съпътства следващите събития, свързани с обектите, отличени от ЮНЕСКО в региона, както и ще гостува при партньорите на биосферния и националния парк.

Фотографиите са предоставени безвъзмездно от техните автори, сред които са г-н Жоан де ла Малла – хоноруван фотограф на ЮНЕСКО, г-н Радослав Първанов и кадри, предоставени от партниращи обекти и фотоархив, поддържан от служители на Националния парк.

Организаторите на събитието благодарят на всички участници, гости и съорганизатори, сред които е Община Троян.

Събитийните прояви целят да популяризират ЮНЕСКО-отличията в региона – Биосферен парк „Централен Балкан“ и буковите гори на Националния парк, включени в сериен обект на световното наследство на ЮНЕСКО, както и да дадат своеобразно продължение на инициативата „Партньор на Биосферен парк „Централен Балкан“.

Празниците се организират от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ с подкрепата на общините Троян, Севлиево, Павел баня, Карлово и Антон в рамките на „Програмата за участие“ на ЮНЕСКО.

Следващото събитие от поредицата ще се проведе на 21 октомври в град Карлово.

Благодарности на всички участници, гости и съорганизатори на проявата Община Троян.

За Дирекция „Национален парк Централен Балкан“

Със заповед № 62/15.02.1996 г. на Комитета по горите се създава Управление на Народния парк “Централен Балкан”, със седалище в гр. Троян и офис в гр. Карлово. Съгласно същата заповед, Горските стопанства “организират и осъществяват охраната, опазването, управлението и възпроизводството на природните ресурси в земите от горския фонд”. Управлението на народния парк в гр. Троян е закрито на 15 февруари 1999 г.

Със Заповед № РД-252/11.06.1996 г., на 15 юли 1996 г. на Министъра на околната среда и водите, се създава Районна инспекция по околната среда за Народния парк “Централен Балкан”, със седалище в гр. Габрово. Инспекцията започва работа на 8 октомври 1996 г.

Впоследствие със Заповед РД-155/14.05.1997 г. Министъра на околната среда и водите преобразува Инспекцията в отдел за Народния парк “Централен Балкан” към Районната инспекция за опазване на околната среда, Велико Търново. Със Заповед № РД-506/29.12.1998 г. на Министъра на околната среда и водите, отделът за Народен парк “Централен Балкан” към РИОСВ, Велико Търново е закрит.

Със същата заповед (изменена със Заповед № РД-75/03.02.2006 г.), на основание чл. 46, ал. 1, т. 2 и чл. 49 от Закона за защитените територии е създадена Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ в гр. Габрово, като самостоятелно юридическо лице на пряко подчинение на Министерството на околната среда и водите.

Back to top button