5 ползи от рециклирането на телефони

С всяка изминала година технологиите се развиват все по-бързо, а темата за рециклирането на смартфони и таблети набира все по-голяма популярност по света. В дома на всеки в някой шкаф има поне един стар телефон, който стои непотребен и забравен. Знаем, че не трябва да го изхвърляме в коша за боклук, но и не сме наясно какво точно да правим с него. В развиващите се страни количеството непотребни смартфони и таблети се увеличава ежедневно, но тук все още липсва достатъчно информация.

Още от 2002 година има подписана декларация за развиване и насърчаване на екологосъобразното управление на електротехниката и електронния скрап, която важи и за страните в Европейския съюз. Документът е подписан от най-големите производители на мобилни телефони: Nokia, Sony Ericsson, Motorola, Samsung, Siemens, Philips и LG, като те са задължени да получат използваните устройства от потребителите и да ги оползотворят.

Предвид бързия темп на развитие на технологиите и честата смяна на мобилните устройства количеството отпадъци от електронни устройства вече е три пъти по-голямо от увеличаването на битовите отпадъци.

Защо да дадем стария си телефон за рециклиране?

Ето 5 ползи от тази дейност:

1. Рециклирането на стари и неизползваеми телефони е най-добрият възможен вариант не само за вас, но и за опазването на околната среда

До 80% от всеки телефон може да бъде рециклиран и този материал да влезе в употреба отново. Установено е, че така можем да си върнем 9 на сто от енергията, която е изразходена за производството му.

Проучване на Nokia сред 6500 души от 13 страни – Финландия, Германия, Италия, Русия, Швеция, Обединеното кралство, Обединените арабски емирства, САЩ, Нигерия, Индия, Китай, Индонезия и Бразилия, показва, че само 3% от анкетираните са предали старите си телефони за оползотворяване. Други 4% просто са ги изхвърлили. Приблизителни са процентите на тези, които са ги дали на роднини или са ги продали – съответно 15% и 16%. Очаквано най-големият процент – 44% са ги оставили вкъщи.

74% от участниците в проучването са посочили, че никога не са мислили за рециклирането на телефона, а 72%, че са знаели за значението на този процес.

Най-големият проблем е, че самите производители не подкрепят процеса за рециклиране на телефони, тъй като процесът е изключително труден – отделяне на пластмаса от пластмаса, метали до метали и т.н. Оттам и хората не знаят, че това е осъществимо.

2. Намаляване на замърсяването и отпадъците

Рециклирането на стари мобилни телефони намалява обема на електронните отпадъци и намалява риска от замърсяване на околната среда с токсични химикали, които се съдържат в тези устройства. Независимо дали телефонът е годен за употреба или не, той излъчва вредни емисии, дори когато е изключен и неизползваем.

Като всяка техника, той съдържа токсични вещества и така влияе негативно на здравето на човека. Мобилните телефони са съставени от 45% пластмаса, 20% мед, 20% други метали, 10% керамика и 5% други вещества. Малка част от населението обаче е наясно с вредите, които тези устройства могат да нанесат на околната среда.

5 ползи от рециклирането на телефони 2

3. Рециклирането на телефони спестява ценни ресурси, които могат да влязат в повторна употреба

Следва да се отбележи, че в мобилните телефони има ценни материали като пластмаса, злато, сребро и платина. Златото се използва в платките на телефоните. Например, при преработката на 1 тон мобилни телефони може да се получат до 150 грама от ценния материал. Зарядните устройства пък съдържат мед, която също може да се използва повторно.

5 ползи от рециклирането на телефони 3

4. Рециклирането на мобилни телефони намалява емисиите на парникови газове

С оползотворяването на един милион мобилни телефони се бележи спад в емисиите на парникови газове в количество, което е еквивалентно на отстраняването на 1368 автомобила от пътя за една година.

5. Чрез рециклирането на мобилни телефони има възможност да се извлекат ползи от технологичните отпадъци

5 ползи от рециклирането на телефони 4

В тази посока се появиха и няколко лидери на пазара, сред които белгийската фирма Umicore, в която обработката на електронни отпадъци се нарича “надземно добиване“. В Австралия пък успешно от 1999 година работи програма за рециклиране MobileMuster, чрез която се създават бижута от излезлите от употреба клетъчни телефони. Тази успешна дейност се реализира с подкрепата на Австралийската асоциация за мобилни телекомуникации.

Рециклирането на стари мобилни телефони е важен начин за поддържане на устойчивост и опазване на околната среда, като същевременно се извличат икономически и обществени ползи. Необходими са обаче и  конкретни стъпки, като една от тях е производството на така наречената “зелена” техника. Един такъв пример са смартфоните Replenish и Restore на южнокорейската компания Samsung, която тя представя за най-екологичните в света. Те са произведени от рециклируема пластмаса, като са използвани около 82% преработваеми материали.

Друго в пъти по-евтино решение от рециклирането на мобилните телефони, са автоматите за връщане на стари устройства eco ATM, които се предлагат от повечето американски телекомуникационни оператори. Така старото оборудване се събира, изпраща се до страните от третия свят и се употребява повторно от  хора в нужда.

Back to top button