Ценни кадри от „Троянски дневник“ дарени на читалище „Наука-1870 г.“

На 8 юли, Христо Ганков и Иванка Ганкова, син и съпруга на Николай Ганков, дариха на Народно читалище „Наука-1870 г.“ в Троян съдържанието на 247 VHS видеокасети. Тези касети представляват златния фонд на първото телевизионно предаване в историята на Троян и Ловешка област – „Троянски дневник“, създадено и водено от Николай Ганков. На събитието присъстваха  още сектретарят на читалището Станка марешка и заместник – кмета на община Троян Вероника Тодорова.Ценни кадри от "Троянски дневник" дарени на читалище "Наука-1870 г."-2

Инициатива за съхранение на историята

Идеята за дарението се ражда след големия интерес към репортажите и интервютата от предаването, излъчени по време на 16-тия приз „Николай Ганков“ за всеотдайност в областта на културата, изкуството и духовните ценности. Станка Марешка, секретар на читалището, и Христо Ганков решават да предприемат тази инициатива, за да съхранят уникалните телевизионни кадри за бъдещите поколения.

Над 700 часа история на ТроянЦенни кадри от "Троянски дневник" дарени на читалище "Наука-1870 г."-3

Дарените видеокасети съдържат над 700 часа видео записи от периода 1997-2004 г., включващи репортажи, интервюта, концерти, изпълнения и други значими за Троян исторически, културни, спортни и политически събития.

Дигитализация и достъп

След като бъдат дигитализирани и описани, видеоматериалите ще бъдат предоставени на библиотеката при читалището, сектор „Крайзнание“, за да бъдат достъпни за всички, които се интересуват от историята и културата на Троян.Ценни кадри от "Троянски дневник" дарени на читалище "Наука-1870 г."-4

Почит към Николай Ганков

Дарението на семейство Ганкови е своеобразен поклон пред паметта на Николай Ганков, който освен телевизионен водещ, общински съветник и театрален режисьор, е бил и дългогодишен секретар на читалище „Наука-1870 г.“. Това е още един начин да се запази неговото наследство и принос за културния живот на Троян.

Back to top button