РОДИТЕЛИТЕ ПИТАТ, ОБЩИНА ТРОЯН ОТГОВАРЯ!

Месец след въвеждане на обединеното хранене в детските градини започнаха да валят въпроси от родители: защо децата се хранят по този начин; защо трябва да се обаждаме в детската градина, когато детето ще отсъства и пр., и пр.?

Родителите все още не са на ясно с детайлите на тази иновация за Троян, затова отправихме техните въпроси към хората, които я инициираха и организираха –  Иванка Джабраилова – началник отдел „Образование, култура и социални дейности“ в Община Троян и директори на детски градини в града.

С нескрита гордост нашите събеседници отбелязват, че и в тази област Троян е един вид пионер, защото макар в столицата кухни-майки да съществуват отдавна, в троянската са въведени биотехнологии и храната е здравословна. „Малко ще е трудно за всички да привикнат, защото ние, българите, обичаме децата ни да са пухкавички, често преяждаме и сме на едно от първите места по затлъстяване“, припомня всеизвестната истина г-жа Джабраилова и добавя, че всяка година близо 88 милиона тона годна за консумация храна отива в контейнерите за боклук в страните от Европейския съюз. За България няма точни данни, но се предполага, че количествата са около 670 хиляди тона годишно.   

Но нека да обясним първо защо храненето е основен фактор, определящ здравето, растежа и развитието на децата. В ранна детска възраст се изграждат хранителни навици, възпитават се нагласи за вкус към определени храни. Създаването на здравословен хранителен модел в ранна възраст е база за намаляване в бъдеще на риска от редица хронични заболявания: сърдечно-съдови, диабет, остеопороза и др. Възрастта от 3 до 7 години е особено подходяща за създаване на здравословен модел на хранене, тъй като децата подражават на възрастните и са в период на изграждане на своите хранителните навици. Въз основа на това и на добрите резултати, постигнати след обновяването на Млечната кухня, където се готви по рецептурник и има назначен специалист – технолог, който се грижи храната на децата до 3 години да е разнообразна и качествена за децата до 3 години преди няколко години, се стигна до идеята за следваща стъпка. Тоест за осигуряване на здравословно и екологосъобразно хранене и на малчуганите от 3 до 7 години чрез обединяване на кухненските блокове в детските градини в една кухня-майка. Която вече е факт.

Както вече писахме, новото звено функционира в детска градина „Буковец“, която разполага с необходимата материална база. Кухненският блок е модернизиран и дооборудван с необходимата модерна техника, за да отговори напълно на всички съвременни изисквания, а Надежда Терзийска е новоназначеният технолог – специалистът по хранене на троянските деца.

Заедно с Елена Вълчева и Тереза Георгиева от общинската администрация тя бе във Франция, където трите преминаха обучение за екологично и био хранене, разказа още Иванка Джабраилова и обясни, че при реализирането на идеята за здравословно хранене на децата Троян се учи от френската община Моан-Сарту, която има опит в осигуряването на биопродукти за децата в детските и учебните заведения на територията ѝ. Нашата община също има възможности и дадености за това, но е нужен механизъм за прилагането на този иновативен подход.

Освен подобряване на качеството обединеното приготвяне на храната цели и снижаване на режийните разходи за детските градини, което ще доведе до по-ефективно управление на финансовите ресурси.

“Храната се приготвяше към кухненския блок на всяка от градините в града, което изискваше постоянни инвестиции и ежегодно извършване на ремонтни дейности, предвид нарастващите нормативни изисквания и амортизация на съществуващото оборудване. За нашия кухненски блок бяха необходими 65 000 лв. за ремонт“, споделя директорката на ДГ „Синчец” Виолета Маркова и допълва: „Да, трудно е все още, но родителите трябва да се опитат да изчакат. Всяко начало е трудно. Отговорността за храненето на децата е и наша. Затова ние също контролираме какво се случва ”.

Директорката на ДГ „Здравец” пък отговори на въпроса как се процедира, ако се наложи детето да отсъства.

„Това не е проблем. Родителите се обаждат в детското заведение в два случая: когато ще отсъства и един ден преди да го доведат отново.“ Иначе казано – от майките се изисква да уведомяват служителите в градините при смяна на обстоятелствата, а не всеки ден или в петък след обяд (както се мълви сред родителите).

Троянски майки правят сравнение с Ловеч, където общинското ръководство искаше да затвори кухните в детските градини. Храната за децата се приготвяше и доставяше от външна фирма, но се наложи да върнат старото положение поради лошо приготвяната и нездравословна храна. Докато в  Троян целта е точно обратното, децата да приемат храна според възрастта и техните потребности.

Също така ще има и овощна градина  и оранжерия. Там ще се създадат нови работни места. Ще се произвеждат плодове и зеленчуци, не химизирани и екологично чисти. Ще има специалисти , които ще се занимават само с това. Реколатата ще е предназначена само за децата от детските заведения, съобщават от общинска администрация.

Как се приготвя храната и кой контролира този процес в кухнята – майка?

Храната на децата се приготвя по специален Рецептурник за детските градини (2018 година). Това е сборник, който „служи като ръководство за осигуряване на здравословно хранене в детските заведения и подпомага действащото законодателство. Той представлява ръководство с конкретни практически указания и рецепти, съобразени с актуализирани физиологични норми за хранене, международни препоръки и национален опит и нормативната база за организираното хранене на децата в България.” „Сборникът се изработва от експерти по хранене и диететика, технолози и специалисти, имащи отношение и компетентност по проблема.” В нашия случай рецептурникът за детските градини е разработен от НЦОЗА – агенция, която препоръчва и предлага, но не контролира изпълнението. Той „не е нормативен документ“ и макар да е съобразен със съответните изисквания за здравословно хранене и е помощно средство, не е задължителен, а препоръчителен. Контролът по прилагане на здравословно хранене и осигуряване на физиологичните потребности от енергия и хранителни вещества в съответствие с наредбите се осъществява от Регионалната здравна инспекция.

Back to top button