„Пътят към Ньой – краят на българския национален идеал“ – национална конференция в Троян
През 2019 г. се навършват 100 години от подписването на Ньойския мирен договор. По този повод Министерство на отбраната, Национално дружество „Традиция“ – Регионален клон „34-ти пехотен Троянски полк“ Априлци-Троян-Севлиево, съвместно с община Троян и Музей на занаятите – Троян, организират научна среща „Пътят към Ньой – краят на българския национален идеал“.
Подтемите, които ще бъдат обект на конференцията са:
1. Причини за включването на България Първата световна война.
Дипломатическите борби и причините за присъединяване на страната към Централните сили. Ползи и негативи от това.
2. Участие във войната.
Основни сражения и операции със стратегическо значение за хода на войната. Военни и политически причини за катастрофата довела до договора от Ньой.
3. Договора от Ньой.
Политическите и дипломатически аспекти съпътстващи подписването на договора. Българското участие на конференцията в Ньой. Опитите на България да защити националните си интереси.
4. Последствията от Ньойския договор за България и българската армия.
Новите граници на България. Състоянието на армията и нейното унищожаване. Борба за запазване на „жив” българският идеал след 1919 г. Борба на българския народ против клаузите на договора.
Материалите от конференцията ще бъдат издадени в самостоятелен сборник.
В петък, 13.09.2019 година тя ще се проведе в Културно-информационен център – Троян . Тя е организирана от Национално дружество „ТРАДИЦИЯ“ регионален клон „34-ТИ ПЕХОТЕН ТРОЯНСКИ ПОЛК“ Априлци-Троян-Севлиево и Министерството на отбраната със съдействието на Музея на художествените занаяти и Община Троян . Тя ще се проведе и в събота на 14-ти, този месец. Модератор на събитието ще бъде проф. Пламен Павлов.
Ганчо Ганчев – уредник РИМ Ловеч ще изнесе лекцията за Военните униформи и въоръжение на 34-ти пехотен Троянски полк през Първата световна война. Следващата презентация ще е „Усвояване и осмисляне на съюзническия и собствения опит от формированията на Българската армия на Македонския фронт“. Тя ще бъде предаставена от полк. д-р Мануш Христов – НВУ „Васил Левски” Велико Търново. О.р. подп. Венцислав
Маринов – Ловеч ще разкаже за Героите от 34-ти пехотен Троянски полк в Първата световна война 1915-1918г.
„Предната позиция – велика саможертва или кървавият курбан за победата. Участието на 34 пехотен Троянски полк и 58 полк в последните боеве – 16-19.ІХ.1018 г.“ – ще презентира о.з. полк. д-р Иван Павлевски – Велико Търново.
Елеонора Авджиева ще разкаже какъв е Отзвукът от процесите на разпокъсване и обединяване на България в троянските вестници 1919 – 1940 г. Пламен Мяшков – уредник РИМ Ловеч ще говори за „Ролята на д-р Васил Радославов за присъединяването на България към Централните сили“. М-р Дочо Николов – Военен географски център – Троян ще презентира за “ Дейността на Държавния географски институт по определяне на новите български граници след договора от Ньой“
В 18.00-18.45 ч. пак в Информационния център ще се открие от доц. Ангел Джонев( автор) и председателят на КИЦ „Босилеград“ Иван Николов документална фото-изложба „Погромът в Босилеградско 15-16 май 1917г.“ – Културно-информационен център –
Троян.
На следващия ден ще говорят Мирослав Тошев – уредник ИМ – Омуртаг, д-р Таня-Йоана Минкова – Институт за исторически изследвания при БАН и Джордже Стошич (Сърбия)(Тя ще разкаже за темата на научната среша – Първа световна война и договора от Ньой. Монументално наследство.) Виктор Рогозенски – Институт за исторически изследвания при БАН, и Радослав Симеонов – главен експерт в отдел „Военни паметници и военно-
патриотично възпитание“ – МО ще говорят за „Продаване оръжие на
белогвардейците 1919 – 1921 г.“, „Съглашенските окупационни войски във Варна (1918-1919).“, „Заложничеството през 1918 –трагичният епилог на героичната Сборна дивизия.“
След това ще има дискусия и конференцията ще бъде закрита от проф. Пламен Павлов и м-р Дочо Николов.