Проект за целогодишно преминаване през Троянския проход

Един от общо 65-те проекти и дейности планирани в предизборната платформа е проект за целогодишно преминаване през Троянския проход.

Той ще осигури пряк транспортен достъп през прохода по направление Плевен-Ловеч-Троян-Карлово през зимния период и е от съществено значение за бизнеса и населението на региона. Планираме проекта да бъде осъществен от АПИ в партньорство с общините Троян и Карлово. Концепцията за интегрирани териториални инвестиции, част от която е проекта за прохода, включва и:
☑️консервация, експониране и социализация на Римски кастел Состра и Римски път;
☑️изграждане на посетителски център пред крепостта;
☑️строителство на паркинг;
☑️строително-монтажни работи в зоната на крайпътната станция от източната част на пътя Ловеч-Троян.

Идеята на концепцията е целогодишната проходимост на Троянския проход да осигурява и по-добра свързаност между туристическите обекти от Северна и Южна България.
Концепцията за интегрирани инвестиции вече е подадена за оценка и се очаква проектите да бъдат финансирани от Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!

Троянският проход (познат също като Беклемето)

Той е планински проход (седловина) в централната част на Троянска планина (част от Средна Стара планина).

Обхваща територия, която попада в 2 административни области в централната част на страната – Ловеч (Община Троян) и Пловдив (Община Карлово).

География

Дължината на прохода е 40,8 km, надморската височина на седловината Беклемето е 1525,5 m. Троянският проход е най-високият проход в Стара планина.

Проходът свързва долината на река Бели Осъм на север с Карловската котловина при село Кърнаре на юг. Трасето започва на 523 m н.в. в село Балканец, изкачва се на юг по северния склон на Троянска планина през гъсти букови гори и след 18,1 км достига седловината Беклемето на 1525,5 m н.в. От там пътят започва дълго и продължително спускане, с множество завои по южния, скалист и стръмен склон на планината и след 22,7 km слиза в северозападната част на Карловската котловина, при село Кърнаре, на 562 m н.в.

През прохода от север на юг преминава последния участък от 40,8 km на второкласния Републикански път II-35 (от km 85.5 до km 126.3), Плевен – Ловеч – Троян – Кърнаре. Поради високата надморска височина и обилните снеговалежи и снегонавявания в района през зимния

Back to top button