Лесовъдите от Троян подпомогнаха естественото възобновяване на пострадала от пожар гора

През пролетта на 2022 г. голяма площ в землището на с. Гумощник, област Ловеч, пострада от горски пожар. Въпреки бързата намеса на пожарникари и на горски служители пожарът обхвана голям иглолистен масив. В кратки срокове още същата година обгорялата дървесина бе усвоена с модерна дърводобивна техника, с цел да не бъде похабена.

С голямо удовлетворение горските служители констатират, че гората сама е възобновила над 90% от засегнатата площ с различни дървесни видове. Въпреки това през месец декември лесовъдите от ДГС Троян
подпомогнаха процеса на естественото възобновяване със собствени сили и средства. Подпомагането се извърши с церов жълъд в невъзобновените места.

Церовият жълъд е един от най-бързите и устойчиви дървесни видове, които могат да се използват за възстановяване на горите след пожари. Той е издръжлив на суша и е добре приспособен към условията в България.

Засажането на церов жълъд в невъзобновените места от горския пожар в с. Гумощник е важна стъпка за възстановяване на горската екосистема в района. То ще помогне за подобряване на микроклимата, за намаляване на ерозията и за подобряване на качеството на въздуха.

Ето и някои от предимствата на използването на церов жълъд за възстановяване на горите след пожари:

  • Церовият жълъд е бърз и лесен за отглеждане.
  • Той е устойчив на суша и може да се развива и в бедни почви.
  • Церовият жълъд е добър източник на кислород и намалява парниковите газове.
  • Той е подходящ за различни видове горски екосистеми.

Подобни мерки за възстановяване на горите след пожари са важни за опазването на околната среда и за подобряване качеството на живот на хората

Back to top button