За деня на независимостта: Българите ще щурмуват Троян – за празника на сливата

Наближава 22 септември, Денят на независимостта на България. За много българи това е повод за едно последно море преди края на сезона,  но и за да посетят Троян – за празника на сливата, съобщават национални медии според социологическо проучване.

В България най-много оферти има за Троян, след това  за  Сандански и Хисаря, още е написано в проучването.

Към Троян се очаква наплив заради Фестивала на сливата, който ще се проведе в града от 22 до 24 септември. Любителите на сливовата ракия могат да завършат фиестата вечерите в ресторантите на територията на община Троян

Защо българите ще изберат Троян?

Защото  общинска администрация са приготвили много изненади за гостите на града.  Вечерта на 22.09  ще чуем Георги Христов, на 23 -ти Миро ще завладеее центъра на Троян, а с  концерт на ансамбъл „Чинари“ ще бъде закрит фестивала. В Орешак ще има концерт на народния певец Деян Митев, ансамбъл „Сливен“ и група „Тангра. И на двете места  ще има открита сцена за вокални и танцови състави.За деня на независимостта: Българите ще щурмуват Троян - за празника на сливата

Всеки празник си има история….

В с. Борима например разказват, че Празника на сливата има близо 80 годишна история. С призива на селския глашатай : „…Хайдееее…На Стафуня в нивата на празника на сливата. Ракийка си вземете и на празника идете…”се давало началото. И всички се отправяли към нивата на рода Стафунски след прибиране на реколтата. Там се отчита колко богата е била реколтата, колко сливи са изсушени, колко ракия е варена на казанката. След това от нивата, участниците в празника се отправят към центъра, където с празнично слово кметът или директорът на училището приветстват присъстващите боримци и гости от околията. След официалната част започва веселието. Свири селската духова музика, играят хора и на дълга трапеза са насядали хората, като всеки си носи във „връзка” /кърпа/, в която е завит домашен хляб и салата също от къщи и всеки си носи прибори за храна, задължително всеки си носи и ракия, и чашки да черпи другите от своята реколта.

Съществувал до към 1949 г.

За това свидетелстват възрастни хора, които днес са на 85-90 години.

Има различни тези за началото на празника и за това на кого принадлежи идеята. Защото не идеята и раздумките за такъв празник, а реализацията му поставят началото. И това начало помним все още и свързваме с името на сътрудничката на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата – с. Орешак Маргарита Копринска.

От зелената морава на изложението, преди 30 години

За пръв път от зелената морава на изложението, преди 30 години тръгва днешния, най – троянски празник: „Празника на сливата и Троянската сливова ракия” за да създаде емоции и добро настроение на хората от цялата община, а за гостите избрали не случайно тази дестинация в празничните дни. От това райско место тръгнала славата на ракията преди повече от сто години, и то е мястото което съхранява, популяризира и дава възможност за развитие на народната материална култура. Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата открива в идеята на „Празник на сливата и сливовата ракия” един добра и успешен опит да съхрани традицията. Защото този значим поминък на балканджиите си е всъщност живо наследство в което и ракията – отдавна смятана за една от емблемите на града и региона, но и отглеждането на сливите и до днес има своето място в стопанския живот и бита на хората.

Back to top button