146 години от битката за Троянския проход
Битката за Троянския проход е една от най-важните битки в Руско-турската война от 1877-1878 г., довела до освобождението на България от османско владичество. Тя се състои на 7-8 януари 1878 г., когато Ловченско-Севлиевският отряд, командван от генерал-лейтенант Павел Карцов, преминава Троянския проход и освобождава Карлово и Стремската долина.
Битката се води при изключително тежки условия – през зимата, при силни студове и снеговалежи. Руските войски са разделени на две колони, които атакуват едновременно от двете страни на прохода. След ожесточени боеве, те успяват да пробият османската отбрана и да преминат през прохода.
Сраженията започват на 3 януари и продължават пет денонощия при минусови температури и дебела снежна покривка.
Битката за Троянския проход има решаващо значение за хода на войната. Тя дава възможност на руските войски да обкръжат и разгромят основните сили на Централната османска армия, което води до окончателното освобождение на България.
В тях загиват 26 руски воини, шестима са безследно изчезнали, 48 са измръзнали, а 62-ма са ранените. След битката героите предвождани от ген. Павел Карцов са посрещнати в Троян като освободители.
На 7 януари 2024 г., в 11:30 ч. Община Троян, Общински съвет-Троян, Военно формирование 24430 и Музей на занаятите ще поднесат венци и цветя пред паметника на ген. Карцов. След това част от Общинското ръководство ще се отправи към с. Балканец и към Карцовия бук на Беклемето..
Вечна слава и почит за всички, които са се борили и загинали за освобождението на България!