Жената герой на труда от Троян

90 години от рождението на Мария Мочева

През 2025 г. се навършват 90 години от рождението на Мария Петкова Мочева – една от емблематичните жени на Троян от втората половина на XX век. Личността ù е един от ярките примери за смелите балкански жени, които са постигнали всичко с много труд в своята област. Това, с което е запаметена в историята, е фактът, че тя е единствената жена, удостоена с най-високото трудово отличие „Герой на социалистическия труд“.
Житието ù започва на 7 февруари 1935 г. в китното село Дълбок дол, Община Троян. Село, от което са излезли множество достойни ръководители, които са дали своя принос за развитието на Троян. Мария Мочева произхожда от селско семейство. През 1952 г. постъпва в ДИП (Държавно индустриално предприятие) „23 декември“ в Троян като плетачка. Основна дейност на предприятието е производството на памучен, вълнен и камгарен трикотаж, също така детски, мъжки и дамски изделия. През 1954 г. Мочева става формовчик в леярния цех на Електромоторен завод „Елпром“ – Троян, която професия упражнява до пенсионирането си. За кратко време овладява тежката за жена формовъчна работа при трудните условия на леярното дело.
Мария Мочева непрекъснато повишава квалификацията си и е постоянна ударничка и качественичка. Изпълнението на производствената ù програма години наред е над 120 на сто. Носителка е на значката на Министерския съвет, ЦС на БПС и ЦК на ДКМС „Първенец в социалистическото съревнование“. Издигната е за ръководител на звено „Ръчна формовка“, където се работи за повишаване на качеството на продукцията, за икономия на материали и суровини, както и за подобряване на организацията на труда в леярското производство. Всичко това дава голям икономически принос за предприятието. Само за първото полугодие на 1984 г. тя прави над 10 предложения с общ финансов ефект 8600 лв. Мочева също е активна наставничка за неопитните работници – в звено „Ръчна формовка“ са организирани два курса за изучаването на нейния челен опит. Производителността на труда на звеното е повишена с 10 на сто, благодарение на нейния принос.
В книгата си „Индустриалният Троян“ Христо Борисов пише следното: „Малко преди Марин Стаевски да се върне в „Елпром“, вратите на завода се отварят за една девойка от село Дълбок дол, пробвала година и нещо да се реализира в професията на плетачка в ДИП „23 Декември“ – Троян. Прекрачва вратите и се озовава в леярната, откъдето ще излезе при пенсионирането си. Мария Петкова Мочева, която за кратко време овладява тежката формовъчна работа, става една от първите участнички в стахановското движение, като години наред изпълнява трудовите си норми над 120 на сто.“
Трудолюбивата балканджийка няма амбицията да расте в управленската структура на завода. Тя стига само до ръководител на звено „Ръчна формовка“ – това, което прави отливките на пробните образци.
Мочева се изявява и като активна общественичка, тя представлява работниците в ръководството на БПС, Движението на жените, член е на Клуба на първенците и орденоносците. За първенците и орденоносците само на „Елпром“ може да се напише цяла книга. Те са от тези, заедно със стотиците си колеги и последователи, от средите на които се раждат и лидерите и заедно оформят облика на работническата класа в занаятчийския град. ЕЗ „Елпром“ – Троян е носител на орден „Червено знаме на труда“, на 7 златни и 2 сребърни медала от Международния мострен панаир в Пловдив. През 1982 г. заводът е удостоен с най-голямата международна награда – „Златен Меркурий“ за развитие на производството и международно сътрудничество. Десетки работници и ръководители са отличени със звания и ордени за високи трудови резултати. Начело са двамата „Герои на социалистическия труд“ – създателят на завода Марин Стаевски и леярката Мария Мочева.
Като общественичка работи в ръководството на ОС на БПС и на ОС на Движението на българските жени – Ловеч, член е на Клуба на първенците и орденоносците, член е също на ОбС на БПС. За постигнати високи производствени резултати и активна обществена дейност М. Мочева е удостоена със званието „Герой на социалистическия труд“ с Указ № 3415 от 11 октомври 1984 г. Наградена е с „Орден на труда“ – златен (1969 г.), орден „Георги Димитров“ (1976 г.) и с много други медали.
Вече се изгради образа на една личност, която може да бъде посочена като жена за пример – как може редом с мъжете да стане първенец в професията си и да се докаже като най-добра в занаята си. Мария Мочева е един от силните примери за смелите жени, които са достатъчно силни, за да могат да реализират идеите си за развитието и благоденствието на родния Троян. Земният път на Мария Мочева завършва през 2021 г. (на осемдесет и шест години). Тя оставя светла диря на единствената жена „Герой на социалистическия труд“ в Троян!

Христо Костов

ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА:
Аврамов, А., „Трудовата слава на България“. С.: „Държавно издателство д-р Петър Берон“. 1987. с. 358-359.
Борисов, Хр., „Индустриалният Троян – документална хроника“, Троян: „Полиграф ЮГ“ АД, 2020, с. 207-208.
В. „Троянски глас“, „Нов герой на социалистическия труд“, бр. 43 (892), от 24 октомври 1984.

Back to top button